Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Kwiecień jest Miesiącem Wiedzy o Autyzmie, zaś 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jest to jeden z dni który ma na celu podkreślenie i szerzenie w świadomości społeczeństwa wiedzy na temat ASD oraz podkreślenie potrzeb i wyzwań, z jakimi spotykają się osoby ze spektrum autyzmu i ich rodziny.  Zwraca się uwagę na to, że osoby w spektrum autyzmu są wśród nas, są różnorodne, ciekawe, mają wiele możliwości, mają swoje prawa, trudności, pasje..... Spektrum autyzmu to tzw. odmienna ścieżka rozwojowa, całościowe zaburzenia rozwojowe, nie zaś choroba. W języku diagnostycznym charakteryzuje się występowaniem triady autystycznej  a także spektrum autystycznego.  W ostatnich latach, w wielu krajach na świecie odnotowuje się znaczny wzrost liczby osób, u których zdiagnozowano ASD. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO około jedna na sto osób jest w spektrum autyzmu.
 Z tej okazji pani Agnieszka Skorupka-Żebrowska przygotowała prezentację oraz kilka filmów, by móc dowiedzieć się więcej o osobach w spektrum autyzmu, by zapewnić lepsze zrozumienie autyzmu, jego różnorodności,  by uaktywniać wsparcie dla tych osób, by świat był bardziej przyjazny, tolerancyjny, otwarty i dostępny dla wszystkich.... Zaś Alicja- uczennica klasy ósmej -reprezentująca Samorząd Szkolny przeczytała książkę pt. Pięknie się różnimy- Tracey Turner, Asa Gilland
*Filmy zamieszczone w prezentacji pochodzą ze strony Bliźniaczy autyzm i zostały opublikowane uczniom ZS-P w Hołubli za zgodą administratora strony.
link:https://liblink.pl/vehz6kDXef

Data dodania: 2023-04-12 11:34:14