Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Projektu Edukacyjno - Społecznego Każdy inny - wszyscy równi

Projektu Edukacyjno - Społecznego Każdy inny - wszyscy równi

W roku szklonym 2022/2023 klasa 1 przystąpiła do projektu Edukacyjno - Społecznego Każdy inny - wszyscy równi.
Celami projektu są:
 uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
rozwijanie empatii wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
 przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.
Uczniowie będą wykonywać różne działania projektowe w terminie od września do maja 2023 roku.

Poniżej przedstawiamy działania w ramach powyższego projektu:

21 września do naszej szkoły, na zaproszenie p. Agnieszki Skorupki-Żebrowskiej, przyjechali wyjątkowi goście z CWOzN UP-H Siedlce.
A były to panie: Anna Siliwoniuk- tłumacz języka migowego, Sylwia Szymańska- tłumacz języka migowego , Agnieszka Ozga- konsultant osób z niepełnosprawnościami( niesłysząca/Głucha).
Panie przygotowały warsztaty w związku z przypadającym Międzynarodowym Dniem Głuchych i Języka Migowego. Uczniowie klas I-III zapoznali się z savoir- vivre wobec osób G/głuchych, poznali także bariery, które utrudniają komunikację, nauczyli się alfabetu w języku migowym, zobaczyli na własne oczy aparat słuchowy, a większość z nich po raz pierwszy miała do czynienia z osobami niesłyszącymi. Podczas warsztatów uzmysłowiono uczniom  poprawne nazewnictwo, wtajemniczono w świat języka migowego i wytłumaczono, że głuchy nie oznacza niemy. W dalszej części zajęć uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach, odgadywali rebusy, śpiewali piosenkę w języku migowym, prezentowali także swoje imiona. Na koniec, aby podszkolić się jeszcze bardziej z komunikacji w języku migowym- uczniowie zadawali mnóstwo pytań o przedstawienie danego słowa, zagadnienia.
Warsztaty zachwyciły uczniów i obecnych w sali nauczycieli. Taka nauka była dla nich przyjemnością, a poza tym, zupełnie w sposób naturalny, nieprzymuszony wkręcili się w miganie. Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy poznać Panie, doświadczać i przeżywać sytuacje, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia, ale mamy wiedzę, że tacy ludzie są wśród nas lub za chwilę będą. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, nabyliśmy świadomości społecznej dotyczącej funkcjonowania osób z niepełnosprawnością słuchu - chcemy być dobrym przykładem, chcemy pogłębiać/przyswajać wiedzę o Osobach z Niepełnosprawnościami i dążyć, by nie czuły się wykluczone.

https://liblink.pl/cA87WrkiXF

 

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego był obchodzony w ZS-P w Hołubli po raz pierwszy. Uczniowie klasy 1 i 2 obejrzeli prezentację na ten temat, dowiedzieli się jak funkcjonuje mózg, zobaczyli jak wygląda codzienność osób z tym zaburzeniem, z jakimi trudnościami i zmaganiami mierzą się każdego dnia, ale także jak wygląda edukacja, komunikacja. Jako, że październik jest Międzynarodowym Miesiącem ACC-uczniowie zapoznali się z alternatywnymi metodami komunikacji- to było dla nich wspaniałe doświadczenie- pokazywanie swojego głosu za pomocą symboli, obrazków. Już teraz są bardziej świadomi, że oprócz istnienia wielu języków na świecie- istnieje także wiele sposobów na porozumiewanie się, dzięki którym można pokonywać bariery w interakcjach społecznych. Poza tym, uczniowie klasy 1 przyszli tego dnia ubrani na zielono, mieli zielone kapelusze, przygotowane plakaty, które rozdawali w każdej klasie, każdemu pracownikowi w szkole.
Nie ulega wątpliwości, że pomimo różnych dysfunkcji potrzeby osób z niepełnosprawnościami są w znacznym stopniu zbliżone do potrzeb osób pełnosprawnych, mają marzenia, mają sny, mają lepsze i gorsze dni. Osób z niepełnosprawnością nie powinno traktować się jako innych, lecz jako równych, przy czym należy być świadomym, iż niektóre rodzaje niepełnosprawności wymagają odpowiedniego traktowania oraz zachowania- nie czuj się niezręcznie. Dlatego też uwrażliwiajmy dzieci na potrzeby innych od najmłodszych lat, uwrażliwiajmy wszystkich dookoła nas. Na zakończenie napiszę tak- Jeszcze nigdy polska złota jesień w Hołubli nie była taka ZIELONA!

https://liblink.pl/rVGYNlqz6i

Data dodania: 2022-09-25 17:37:00
Data edycji: 2022-10-09 18:54:44
Ilość wyświetleń: 630

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej