
W roku szkolnym 2025/2026 realizowana była innowacja pedagogiczna Logorytmika, której głównym celem było wspomaganie rozwoju mowy dzieci poprzez łączenie ćwiczeń słuchowych, ruchowych i słownych z elementami muzyki oraz rytmu. Zajęcia stanowiły zarówno formę profilaktyki logopedycznej, jak i wsparcie dla dzieci uczestniczących w terapii logopedycznej. Podstawą prowadzonych działań była metoda logorytmiki, wykorzystująca naturalną potrzebę ruchu i zabawy dziecka. Dzięki połączeniu aktywności ruchowej, muzyki, rytmu i słowa możliwe było jednoczesne stymulowanie rozwoju językowego, słuchowego, ruchowego oraz społeczno-emocjonalnego dzieci. Podczas zajęć uczestnicy brali udział w zabawach rytmicznych, ćwiczeniach oddechowych, artykulacyjnych, słuchowych oraz ruchowych, które rozwijały koordynację, koncentrację uwagi, poczucie rytmu i umiejętności komunikacyjne. Zajęcia były atrakcyjne i angażujące dla dzieci dzięki wykorzystaniu różnorodnych pomocy dydaktycznych, instrumentów muzycznych oraz pomocy sensorycznych, które urozmaicały proponowane zabawy i ćwiczenia, wspierając wielozmysłowe poznawanie świata oraz rozwój kompetencji językowych, ruchowych i słuchowych.Systematyczne prowadzenie zajęć logorytmicznych potwierdziło ich pozytywny wpływ na wszechstronny rozwój dzieci. Uczestnicy chętnie angażowali się w proponowane aktywności, wykazywali dużą motywację do działania oraz czerpali radość ze wspólnej zabawy i nauki. Realizacja innowacji Logorytmika przyniosła oczekiwane rezultaty. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, osiągając postępy w zakresie rozwoju mowy, percepcji słuchowej, sprawności ruchowej oraz koordynacji słuchowo-ruchowej. Zasadne jest dalsze wykorzystywanie logorytmiki jako skutecznej formy wspierania terapii logopedycznej i profilaktyki zaburzeń komunikacji językowej wśród dzieci w wieku przedszkolnym, w kolejnych latach warto kontynuować powyższe działania. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji :)











08-107 Paprotnia
ul. Unitów Podlaskich 35