''Laboratoria przyszłości''- 2024

Nauczyciel realizujący zajęcia- Agnieszka Skorupka-Żebrowska
Data- 31 stycznia i 7 lutego 2024
Materiały dydaktyczne- zestaw klocków  LEGO Education BricQ Motion Prime
Temat zajęć: Rozwijanie umiejętności planowania, wytrwałego działania, doprowadzenia zadania do końca poprzez konstruowanie z klocków LEGO zgodnie z instrukcją, a następnie opowiadanie historyjki na podstawie stworzonej konstrukcji, którą można manipulować i eksperymentować (poprzez zmianę kąta nachylenia i wybór narciarza o cięższej lub lżejszej masie).

Klocki LEGO Education to doskonałe narzędzie do rozwoju umiejętności planowania, wytrwałego działania i doprowadzania zadania do końca. Dzięki wykorzystaniu klocków Lego, uczeń potrafi:
- Konstruować  kolejne etapy budowy z klocków Lego Education, zgodne z instrukcją, dbając o szczegóły i estetykę wykonania.
- Wytrwale dąży do celu, pomimo napotykanych trudności.
-Doprowadza zadanie do końca, dbając o szczegóły i estetykę wykonania.
- Współpracuje z innymi uczniami w grupie, dzieli się pomysłami i wspólnie rozwiązuje problemy, porównuje.
-Komunikuje się z innymi uczniami w sposób jasny i precyzyjny, zadaje pytania.
-Wyraża swoje pomysły i emocje za pomocą klocków LEGO Education, opowiada o swoich spostrzeżeniach.
-Odkrywa radość z tworzenia i nauki, manipuluje, odkrywa działanie konstrukcji, eksperymentuje, mierzy, dostrzega różnicę, porównuje.
Dodatkowo klocki Lego przyczyniają się do zwiększania koncentracji uwagi, pamięci, koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwoju abstrakcyjnego myślenia, kształtuje się cierpliwość i wytrwałość, podnosi się samoocena i wiara we własne możliwości. Uczeń nabywa wiedzę przez doświadczenie i zabawę.
 Uczeń na podstawie instrukcji obsługi, krok po kroku zbudował skocznię narciarską. Zauważył, że skocznia narciarska ma ruchomy element pochyły- można nim poruszać pod kątem 20 i 30 stopni. Ustawił na niej narciarza o masie lżejszej, ustawił nachylenie pod kątem 20 , a następnie pod kątem 30. Spostrzegł różnicę w pokonanej przez niego odległości, wykonał jeszcze raz te czynności, zaznaczył  długości jakie pokonał narciarz. Następnie umieścił na skoczni narciarza o cięższej masie- powtórzył te same czynności, co w pierwszym eksperymencie. Zaznaczył pokonane przez narciarza odległości, ale przy różnym nachyleniu stoku. Tu również uczeń zauważył różnicę i zależności dotyczące kąta nachylenia i masy narciarza, opowiadał on o swoich spostrzeżeniach, dzielił się swoimi poglądami, nie bał się zadawać pytań, z zaangażowaniem wypróbowywał nowe rzeczy, był otwarty na nowe doświadczenia. Podczas konstruowania uczeń dbał o utrzymanie ładu na swoim stanowisku pracy.

LUTY 2024

W lutym 2024r. na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4 wykorzystali zasoby „Laboratoria
Przyszłości”. Z klocków do samodzielnej konstrukcji wykonali wiele ciekawych rzeczy. Znaleźliśmy się
wówczas w czarodziejskim świecie przedmiotów, które następnie dzieci pięknie opisały.

Data dodania: 2024-02-12 09:37:59
Data edycji: 2024-02-21 20:56:31