Każdy inny- wszyscy równi- Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Uczenie się tolerancji, poszanowania godności człowieka, uwrażliwienie na różnorodność, integracja ze środowiskiem społecznym- to wartości, które powinny być nabywane już od najmłodszych lat.
16 i 22 listopada 2022 w ZS-P gościliśmy, zaproszone przez panią Agnieszkę Skorupkę-Żebrowską, niezwykłe osoby- w ramach projektu Każdy inny- wszyscy równi; realizując zadanie związane z dysfunkcją wzroku, alfabetem Braillea. Na spotkanie on-line zaprosiliśmy p. Małgosię (Dyr. Gen. Niewidzialnej Wystawy, Warszawianka roku 2022), zaś osobiście zawitał do nas  p. dr Dariusz.
Warszawianka roku 2022 podczas spotkania on-line przekazała uczniom informacje dotyczące: audiodeskrypcji, psa przewodnika osoby niewidomej, zaciekawiła ich wzmianką o metodzie tarczy zegarowej, która pozwala na opisanie osobie niewidomej, co znajduje się na talerzu i jak jest ułożone. Uczniowie z uważnością słuchali informacji o savoir vivre i dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi maksymy p. Małgosi- Budujmy mosty, a nie mury!
Pan dr Dariusz, który osobiście zagościł w naszej szkole, zapoznał uczniów klas I-III z pismem Braillea, maszyną do pisania w systemie Braillea (tą starodawną i unowocześnioną wersją), uczniowie mieli szansę na zapis swojego imienia posługując się alfabetem Braillea, przeglądali podręcznik dla osób niewidzących do nauki matematyki w klasie IV. Uczniowie doświadczyli również nauki chodzenia przy pomocy białej laski, przyswoili informację jak postępować będąc w roli przewodnika osoby niewidzącej. Dzieci dowiedziały się, że osoby z dysfunkcją wzroku wcale nie muszą być wykluczone z życia społecznego ani kulturalnego, że każdy odnajduje sposób, w jaki ma to uczynić. Pan dr Dariusz podzielił się z nami swoją pasją do podróżowania, grania na gitarze, bałałajce, doświadczania świata za pomocą innych zmysłów- mieliśmy okazję przekonać się, jak wyostrzony ma zmysł słuchu, albowiem sam to porównał do echolokacji. Na koniec wysłuchaliśmy, jak pan pięknie śpiewa i gra, wiemy, że cały czas uczy się i naucza innych. Uczniowie przekonali się, że pomimo różnych dysfunkcji-świat dla osób z niepełnosprawnością nie jest pełen zakazów (chociaż występują bariery), nie zamykają się dla nich drogi do realizowania pasji, marzeń..., są w nim sprawni niepełnosprawni na miarę swych psychofizycznych możliwości, a naszą powinnością jest być i żyć wśród nich, włączać ich do współdziałania, wspierania każdego w dążeniu do godnego życia....

Data dodania: 2022-11-28 07:50:28
Data edycji: 2022-11-28 07:56:33