Standardy Ochrony Małoletnich

Zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Hołubli rozpoczął pracę nad wdrażaniem Standardów Ochrony Małoletnich. Są to zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Wymóg pojawił się po zmianie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606). Modyfikuje to m.in. ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym – pojawią się w niej standardy ochrony małoletnich (rozdział 4b). Standardy mają dawać każdej osobie i instytucji wiedzę potrzebną do tego, jak odpowiednio zareagować na przejawy przemocy. Mają też wskazać odpowiedzialność wszystkich tych, którzy się do nich nie zastosują.
W celu nakreślenia Uczniom idei standardów i wynikających z nich możliwości wsparcia, została również przygotowana gazetka, która będzie cyklicznie aktualizowana. Celem działań jest profilaktyka zachowań przemocowych w różnych sferach funkcjonowania małoletnich.

Projekt dokumentu w naszej szkole został przygotowany zgodnie z wytycznymi Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Data dodania: 2024-02-23 19:53:29
Data edycji: 2024-02-25 20:56:42