Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wiosenna aura sprawia, że wszyscy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Korzystając z ładnej pogody, wyjeżdżamy, podróżujemy, wędrujemy i podejmujemy różne aktywności w plenerze, dlatego warto pochylić się nad szeroko pojętym bezpieczeństwem. Wiosna to pora roku, w której obserwujemy wzmożony ruch samochodowy, rowerowy i pieszy. Mając na uwadze fakt, że jego uczestnikami są także dzieci i młodzież mazowieckich przedszkoli, szkół i placówek, Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty zaplanowali w dniach 11–19 maja 2023 r. Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa.

W ZS-P Hołubla przeprowadziliśmy następujące działania:

1. Cały tydzień na zajęciach z wychowawcą były prowadzone lekcje związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, działania służące upowszechnieniu przepisów ruchu drogowego, które wykształciły chęci i umiejętności dbania o sprzęt sportowy i rekreacyjny oraz nawyki właściwego, bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z niego.
  2. 17 maja 2023r. na sali gimnastycznej został przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przez strażaków z OSP Hołubla, dzieci pod okiem strażaków miały okazję poćwiczyć praktyczne aspekty resuscytacji krążeniowo-oddechowej a także obsługi automatycznego defibrylator zewnętrznego AED.
  3. Między 11-19 maja odbył się konkurs plastyczny pt. „Moja bezpieczna droga do domu”, dzieci stworzyły piękne prace plastyczne, rysunki i makiety pokazujące aspekty bezpieczeństwa w czasie drogi do domu po zakończeniu lekcji. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs wiedzy z bezpieczeństwa ruchu drogowego, którego finałem był quiz wiedzy z przepisów ruchu drogowego dla klas 4-8.
  4. W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa rekomendowanego przez MEN w  przedszkolu realizowaliśmy cykl zajęć na temat bezpieczeństwa. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe oraz zasady odpowiedzialnego korzystania z nich. Zapoznaliśmy się z zasadami ruchu drogowego (droga dziecka z domu do przedszkola i z przedszkola do domu), a także omówiliśmy zachowania niedopuszczalne „na drodze”. Poznaliśmy procedurę przechodzenia przez przejście.
  5. 19 maja 2023r. został zorganizowany apel podsumowujący Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa w ZS-P Hołubla, gdzie gościliśmy p. Marka Kordeckiego reprezentującego Wójta Gminy Paprotnia Leszka Trębickiego, który mówił o zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżającej się rozbudowy szkoły. Następnie zabrał głos p. Marek Stępnik Komendant Straży Rybackiej, który opowiedział o zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw wędkarskich, a także o zasadach bezpieczeństwa na zbiornikach wodnych. Na koniec prelekcji wszyscy obecni uczniowie usłyszeli przekaz związany z bezpieczeństwem duchowym, opowiedziany przez ks. Tomasza Pyckę na temat roli rodziny w życiu młodego człowieka.

Naszym celem było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, dlatego widzimy konieczność podejmowania działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki. W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa różnych zajęć, uwzględniliśmy wielorakie formy aktywności tak, aby każdy uczeń i wychowanek, nawet najmłodszy przedszkolak wiedział, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach, których może doświadczyć.

Egzamin na kartę rowerową odbędzie się 1 czerwca 2023 r.

Na zakończenie wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone odznaką BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA.

Data dodania: 2023-05-23 22:10:50
Data edycji: 2023-05-24 11:02:16