„Hej kolęda, kolęda”

Jedną z tradycji najczęściej kojarzonych z okresem świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd i pastorałek. W tradycji staropolskiej, a zwłaszcza w tradycji ludowej, domowe świętowanie Bożego Narodzenia trwało od Wigilii aż do Trzech Króli. Dni te dawniej, a zwłaszcza wieczory, upływały na wypoczynku, odwiedzinach, wspólnym śpiewaniu kolęd, wesołych zabawach i wizytach kolędników.

Dawna grupa kolędników składała się z kilku, a niekiedy nawet kilkusetosobowej grupy dzieci. Często spotykane było kolędowanie z gwiazdą symbolizującą pierwszą gwiazdkę, która pojawiła się nad stajenką w noc narodzenia Dzieciątka Jezus. W wielu regionach Polski pojawiały się tzw. Herody, czyli grupy odgrywające biblijną opowieść o przyjściu na świat Jezusa

Szkolny Klub Wolontariatu wyszedł z inicjatywą odwiedzenia pensjonariuszy Domu Seniora w Hołubli. 4 stycznia 2024r. uczniowie-kolędnicy w samodzielnie przygotowanych przebraniach odegrali krótką scenkę o tematyce biblijnej, zaśpiewali też kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem”. Ta wizyta miała na celu podtrzymanie tradycji kolędowania oraz rozwijanie więzi i solidarności międzypokoleniowej za pomocą współdziałania.

Data dodania: 2024-01-08 20:34:41
Data edycji: 2024-01-08 20:35:22