Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Zdrowo Jem Wszystko Wiem

Zdrowo Jem Wszystko Wiem

Projekt „Zdrowo Jem, Wszystko wiem”

  1. Warzywa i owoce na co dzień i od święta

Został zrealizowany temat dotyczący skonstruowania przepisu na zdrowy posiłek zawierający owoce lub warzywa. Ze względu na charakter dysfunkcji jaką posiadają uczniowie- zajęcia zostały dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych. Na zajęciach został zrealizowany temat dotyczący skonstruowania przepisu na zdrową potrawę z owoców lub warzyw. Zostały zastosowane zasady: indywidualizacji, akceptacji, pomocy, stopniowania trudności, metody słowne i metody oparte na praktycznym działaniu (wizualne środki dydaktyczne) w celu wspierania rozwoju społecznego uczniów, funkcji poznawczych, percepcji wzrokowej, słuchowej, wzrokowo- ruchowej, aktywności i samodzielności a także budowania klimatu zaufania i zrozumienia. Uczniowie zapoznali się z materiałem poglądowym i uczestniczyli w rozmowie kierowanej dotyczącej mycia owoców i warzyw, wpływu kolorów owoców i warzyw, składu (etykieta) danego produktu. W następnej kolejności przyjrzeli się obrazkom, nazwali obrazki, określili swoje ulubione owoce, wysłuchali przepisu na deser owocowy oraz samodzielnie nadali mu nazwę. W przygotowanych kartach pracy- ilustracjach pucharków do deserów wykonali pracę plastyczną przedstawiającą deser o nazwie Owocowa Słodycz, a następnie samodzielnie skonstruowali przepis wzorując się na swoim rysunku i wcześniej przyswojonych informacjach. Dzieci dobrane w 2-3 osobowe zespoły. Każdemu zespołowi wychowawczyni przydzieliła określony owoc lub warzywo. Przez kolejne tygodnie w wybrany dzień uczniowie przynosili je do szkoły i przedstawiali „Prezentację Owoce-WArzywa-CJĘ!”. Opowiadali przebrani za owoce na temat zdrowego wpływu jedzenia owoców na zdrowie człowieka. Prezentowali także zagadki na temat owoców, a także tworzyli morały z ich spożywania. Wszystkie prace zostały zebrane i stworzyliśmy z nich Encyklopedię warzyw i owoców.

  1. Baw się z nami - owocami, warzywami!

Pomysłem, było stworzenie komiksu na temat zdrowego stylu życia, poprzez jedzenie owoców i warzyw. Uczniowie, każdy oddzielnie tworzył jedną stronę do komiksu. Z czego powstała piękna historyjka. Morał był taki, że trzeba jeść dużo owoców i warzyw, żeby uniknąć wizyty u dentysty.

  1. Co powinny jeść dzieci? Piramida Zdrowia.

Przypomnieliśmy dzieciom najważniejsze składniki pożywienia. Im lepiej się odżywiamy tym jesteśmy zdrowsi, mamy więcej siły, lepiej się uczymy. Nie zawsze jednak to, co lubimy najbardziej, jest najlepsze dla organizmu. Dzisiaj poznamy produkty, które koniecznie powinny znaleźć się w codziennej diecie oraz zasady, jakie powinniście stosować na co dzień. Żywność powinna być nieszkodliwa dla zdrowia, urozmaicona, różnorodna, kolorowa. Następnie uczniowie zostali zapoznani z Piramidą Zdrowia.

 

 

  1. Gra planszowa o Piramidzie Zdrowia.

Dzieci podzielone na grupy zadaniowe, miały za zadanie przygotować gry planszowe, w których były zasady zdrowego odżywiania. Pracowały cały tydzień i efekty ich pracy można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Sprawiło to zadanie dużo zabawy i chęci poznawania zdrowego odżywiania, ponieważ tworząc reguły gry uczniowie musieli opracowywać zadania związane z  pozytywnymi i negatywnymi zasadami zdrowego odżywiania, które prowadziły do zwycięstwa lub porażki.

  1. Forum zdrowia dla rodziców: Uczymy dzieci zdrowego odżywiania.

Pani wychowawczyni podczas wywiadówki z rodzicami przedstawiła najnowsze wnioski z IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, gdzie naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentowali: nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Dużą rewolucją była już ostatnia zmiana sprzed 2 lat, kiedy okazało się, że to nie produkty zbożowe, a warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety.

Aktywność fizyczna to nie wszystko:

Oczywiście ruch i aktywność fizyczna nadal stanowią podstawę utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia najmłodszych, ale w ostatnich latach naukowcy zidentyfikowali kolejne czynniki związane ze stylem życia, które mają znaczący wpływ na zdrowie. Stąd zmiana nazwy samej Piramidy. Spostrzegawczy już zapewne zauważyli, że od dziś będziemy mówić nie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży, ale o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.

Myjemy zęby:

Niestety próchnica stanowi dość istotny problem wśród polskich dzieci. Prawie 70% siedmiolatków i 85% dwunastolatków ma próchnicę! Te przerażające dane pokazują tylko jak duża jest potrzeba uświadamiania najmłodszych (i ich opiekunów) o konieczności regularnego mycia zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia.

Wysypiamy się:

Odpowiednia długość i jakość snu mają niezaprzeczalny wpływ na rozwój i funkcjonowanie młodych ludzi. Zbyt krótki sen bardzo negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne, zdolności poznawcze (szkoła!) oraz nastrój. Udowodniono, że zbyt mała ilość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernej masy ciała. Przyjmuje się, że dzieci w wieku 6-12 lat powinny spać minimum 10 godzin na dobę. Zatem wyłączamy komputery, telewizory, zabieramy smartfony i tablety i pilnujemy, aby najmłodsi domownicy kładli się spać wcześniej.

Mniej urządzeń elektronicznych:

Zaleca się, aby dzieci i młodzież codziennie spędzały minimum 60 minut na aktywności fizycznej. Niestety w ostatnich czasach ruch i zabawa na świeżym powietrzu wypierane są przez bardziej stacjonarne atrakcje - telewizor i komputer. Co więcej, wykazano, ze czas spędzany przed tego typu urządzeniami sprzyja podjadaniu produktów niezalecanych w codziennym żywieniu. Dlatego w nowej Piramidzie uwzględniono ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z komputera i innych urządzeń elektronicznych do maksymalnie 2 godzin dziennie.

Ważymy się regularnie:

Regularne kontrolowanie wzrostu i masy ciała pozwalają na wczesne wykrycie i eliminowanie niekorzystnych zmian w rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży. Dotyczy to zarówno nadmiaru, jak i zbyt niskiej masy ciała! Najlepiej, jeśli robić to będzie lekarz, pielęgniarka lub dietetyk. Wówczas mamy pewność, że wyniki będą prawidłowo interpretowane w oparciu o siatki centylowe i tabele norm rozwoju określane dla wieku i płci. Pani wychowawczyni przekazała także za pomocą dziennika elektronicznego „Librus” ulotki na temat:

http://www.aktywniepozdrowie.pl/pory-i-porcje/im-czciej-tym-lepiej

http://www.aktywniepozdrowie.pl/psychologia-ywienia-75/jak-przekona-dziecko-do-jedzenia-warzyw

http://www.aktywniepozdrowie.pl/pory-i-porcje/jedz-zdrowo-i-kolorowo

http://www.aktywniepozdrowie.pl/kolorowy-talerz-143

  1. Dzielimy się wiedzą: owoce i warzywa, Piramida Zdrowia.

Sposobem na wypromowanie wiedzy na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, w tym jedzenia warzyw i owoców, była zorganizowana akcja podsumowująca wszystkie podjęte zadania. Dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej opowiadały, wymieniały się poznanym doświadczeniem w czasie realizacji podjętych zadań. Prezentowane były gry planszowe, encyklopedia owoców i warzyw, zagadki, komiks, przekazana była wiedza na temat Piramidy Zdrowia. Na koniec akcji promującej zdrowe nawyki odżywiania wszyscy uczniowie zgodnie oznajmili, że wiedzą po co i dla czego warto jeść regularnie owoce i warzywa. Zaplanowana jest jeszcze na spotkaniu z rodzicami 1 lutego 2023 r., akcja podsumowująca i prezentacja opracowanych pomysłów przez dzieci naszej szkoły. Planowana jest także na 7 lutego 2023  Choinka w Eko-stylu.

 

 

Data dodania: 2023-02-08 13:31:30
Data edycji: 2023-02-08 19:22:05
Ilość wyświetleń: 313

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej