Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Zabawy dla dzieci z różnymi trudnościami logopedycznymi

Zabawy dla dzieci z różnymi trudnościami logopedycznymi, bardzo proste                             w wykonaniu i „uniwersalne”

każdy rodzic może dopasować zabawę do trudności artykulacyjnych  i możliwości swojego dziecka.

Zapraszam do zabawy i liczę na Państwa kreatywność

 

  • ZABAWA I: Zabawa w chowanego z obrazkami

- wersja I:

Rodzic na kartkach samoprzylepnych rysuje obrazki, które są potrzebne do ćwiczeń. Każdy obrazek przykleja w innym miejscu. Dziecko szuka kartek,                  a gdy znajdzie, mówi co znalazło (można przy okazji pobawić się w uwielbianą przez dzieci zabawę „ciepło – zimno”).  Na karteczce na stole warto mieć tabelkę z tymi rysunkami i za każdym razem, jak dziecko znajdzie obrazek, obok odpowiedniego rysunku w tabelce, narysować mu w nagrodę                          np. słoneczko. Tabelka pozwoli także zorientować się ile karteczek jest jeszcze ukrytych.

- wersja II:

Stawiamy przed dzieckiem kilka kubeczków i pod jeden z nich chowamy karteczkę z wyrazami/sylabami z określoną trudnością artykulacyjną. Dziecko ma wskazać kubeczek, pod którym jest karteczka (i oczywiście powiedzieć, co jest na karteczce).

  • ZABAWA II: Zgaduj – zgadula

To świetna zabawa, podczas której ćwiczymy artykulację i rozwijamy kreatywność dziecka.

- wersja I:     

Obrazek ilustrujący wyraz w którym jest głoska, którą dziecko uczy się prawidłowo wymawiać, zakrywamy inną kartką. Powoli odkrywamy zakryty obrazek. Maluch stara się zgadnąć, co on przedstawia, zanim my odkryjemy całą ilustrację (używamy tylko słów, które dziecko zna).

 - wersja II

Podobnie ja powyżej, lecz ukrywamy pod kocykiem przedmiot,                              w którego nazwie jest ćwiczona przez dziecko głoska i powoli go odkrywamy.

- wersja III

Ćwiczenie to wykonujemy z użyciem tekturowego pudełka. Wycinamy dziurę  w pudełku (tak aby zmieściły się w niej dłonie dziecka) i wkładamy do niego przedmiot w nazwie którego jest ćwiczona głoska. Dziecko za pomocą dotyku (bez kontroli wzrokowej), próbuje odgadnąć jaki to przedmiot.

  • ZABAWA III: Wyklejanka wyrazowa

Warto przejrzeć z dzieckiem kolorowe magazyny, gazety albo reklamy                  z supermarketów i spróbować znaleźć wyrazy zawierające głoskę, którą korygujemy. Dziecko może wycinać obrazki i wklejać je do specjalnego zeszytu lub na duży arkusz papieru.

Podczas tego zadania można również poćwiczyć pamięć.                              Dziecko przygląda się wszystkim wyrazom na arkuszu/kartce w zeszycie                       i próbuje je zapamiętać. Po chwili odwraca się a rodzic zakrywa jeden obrazek (lub kilka – dla zaawansowanych graczy). Dziecko zgaduje co to było. Zgadnie – punkt dla niego. Następnie rolę mogą się odwrócić.

 

  • ZABAWA IV: Zabawa ruchowa

Wycinamy kwadraty z maty łazienkowej, tak aby na jednym kwadracie zmieściły się stopy dziecka.  Następnie mazakiem piszemy na nich sylaby/wyrazy z określoną trudnością artykulacyjną. Dwa zostawiamy na napis „start” i „meta”. Kwadraty rozkładamy na podłodze w różnych odległościach. Dziecko skacząc z kwadratu na kwadrat wypowiada (powtarza lub czyta) napisany na nich wyraz – gdy poprawnie wypowie, może przeskoczyć dalej, starając się dotrzeć od startu do mety.

Możemy tu także poćwiczyć słych fonematyczny dziecka – rodzic powtarza wyraz a dziecko określa, czy został on dobrze wypowiedziany (gdy źle, nie może wykonać skoku lub skacze w tył).

Dobra wiadomość -  maty można wyprać i mazak zniknie J

 

  • ZABAWA V: Ciuchcia

Potrzebne do tego będą kolorowe, dość sztywne kartki (np. kolorowy blok techniczny), gruba nitka, dziurkacz i spinacze biurowe. Wycinamy z kartek lokomotywę i kilka wagonów (dobrze byłoby, żeby każdy z nich był w innym kolorze). Łączymy wagony za pomocą nitki włożonej w dziurki (wykonane dziurkaczem). W zależności od potrzeb do każdego wagonu można doczepić spinaczem odpowiedni obrazek (np. obrazki ilustrujące wyrazy z głoską „s”). Dziecko „ładuje” obrazki, następnie ciuchcia rusza w podróż i zatrzymuje się na różnych stacjach (dziecko decyduje, który obrazek „wysiada” i „wsiada” na danej stacji). Czasem pociąg się wykolei i trzeba sprawdzić, które wagony się przewróciły. Możliwości jest wiele, a zabawa świetna. Podczas podróży pociągiem można stworzyć wiele okazji do powtarzania interesujących nas słów.

 

  • ZABAWA VI: Gra w butelkę

Gromadzimy przedmioty z określoną trudnością artykulacyjną lub zapisujemy „trudne” wyrazy na kartkach. Układamy je w kole. W środku umieszczamy butelkę i kręcimy nią. Dziecko wymawia nazwę tego przedmiotu, przed którym zatrzyma się butelka. Można oczywiście układać z danymi wyrazami zdania, zagadki, bawić się w kalambury itp.

Data dodania: 2022-04-27 14:16:53
Data edycji: 2022-04-27 14:18:08
Ilość wyświetleń: 729

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej