Obrzędy wielkanocne poprzedzające Niedzielę Zmartwychwstania rozpoczyna Niedziela Palmowa, zwana Kwietną lub Wierzbną. Najważniejszym symbolem tego dnia jest palma, która upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Najdawniejsza forma palmy była znakiem odradzających się na wiosnę sił witalnych. Dlatego nie mogło w niej zabraknąć wiecznie zielonych gałązek sosny, jałowca, bukszpanu i barwinka. Jednak podstawą każdej palmy była wierzba. Z upływem lat stawały się coraz bardziej strojne w kolorowe wstążki, kwiaty z bibuły czy koronki. Wzorem przodków święcimy ją w kościele. Palmy przechowujemy do następnej Środy Popielcowej.
Jak prawidłowo wykonać palmę i jakie są tradycje z nią związane opowiedziała nam p. Ewa Wołosewicz podczas warsztatów 22 marca, w których udział wzięli uczniowie z klas 4- 7. Ze zgromadzonych gałązek, kwiatków bibułkowych oraz tasiemek zostały wykonane okazałe i kolorowe palemki.
Celem warsztatów było kultywowanie pięknej polskiej tradycji ludowej, jak również zainteresowanie dzieci i młodzieży rękodziełem ludowym.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie
08-107 Paprotnia
ul. Unitów Podlaskich 35