Przez większość część XX wieku niepełnosprawność kojarzona była z wadą ciała, urazem, chorobą, wadą wrodzoną lub wadą rozwojową, utożsamiano ją z ludźmi przykutymi do wózków inwalidzkich, zamkniętych w specjalnych ośrodkach, odseparowanych od pozostałych ludzi, wyalienowanych.
Wielokrotnie podejmowano próby definiowania niepełnosprawności, gdyż jest ona pojęciem wieloznacznym. A tak właściwie niepełnosprawność wynika z barier, jakie dana osoba z dysfunkcjami napotyka w społeczeństwie. Najliczniejszą grupą wśród niepełnosprawnych są osoby z dysfunkcją narządu ruchu, cechują ich ograniczenia sprawności kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa.
12 grudnia 2022 r. uczniowie (klasa 1 i 3) ZS-P w Hołubli uczestniczyli w spotkaniu on-line z pracownikami Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami w Siedlcach. Spotkanie prowadzili: pan dr Krzysztof Kalinowski (doradca zawodowy, konsultant do spraw osób z niepełnosprawnościami- sam poruszający się na wózku) oraz pani Anna Siliwoniuk (tłumacz języka migowego PJM, konsultant). Podczas warsztatów i konwersacji uczniowie przyswoili wiedzę dotyczącą osób z niepełnosprawnością ruchową, zapoznali się z savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością, nabyli rozeznania, co do rodzajów niepełnosprawności ze względu na dysfunkcję narządu ruchu. Poza tym, nasi Goście poinformowali uczniów o asystencie osoby z niepełnosprawnością, o piktogramach oznaczających, że pierwszeństwo ma osoba z niepełnosprawnością, przekazali uczniom mnóstwo ciekawych i prostych w zastosowaniu czynności, by być życzliwym i naturalnym w przełamywaniu barier.
Zaś pani Agnieszka Skorupka-Żebrowska zaprezentowała uczniom krótkie filmiki dotyczące paraolimpiad, sportów uprawianych przez osoby z niepełnosprawnością, w tym taniec, boccia, a także rodzaje protez dostosowanych specjalnie do uprawiania sportu. Sport odgrywa bardzo ważną rolę w życiu osób z niepełnosprawnościami, gdyż pozwala na obcowanie/integrację z innymi, oderwanie się od codzienności, odreagowanie, a także jest rehabilitacją. Zaciekawienie wśród uczniów wzbudził film przedstawiający psy poruszające się z pomocą wózka- film pochodził ze strony Rydwany Judyty. Kolejnym naszym działaniem w tym kierunku było: zorganizowanie konkursu na Logo osób z niepełnosprawnościami, wykonanie gazetki z zasadami savoir vivre, a także- we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu Pomocna Dłoń - kilkoro uczniów z klasy 1 dołączyło do kolędowania w Domu Seniora.
link do projektu:
https://liblink.pl/H72CgfLSe0
08-107 Paprotnia
ul. Unitów Podlaskich 35