Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Głównym celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na piękno i bogactwo języka polskiego oraz kształtowanie wśród uczniów świadomości językowej. Pani  Agnieszka przygotowała gazetkę szkolną poświęconą językowi polskiemu. Znalazły się w niej m.in.: Związki frazeologiczne i powiedzenia z wyrazem język. Zestawienie wyrazów, które sprawiają Polakom najwięcej problemów z poprawną pisownią. Lista błędów najczęściej popełnianych w roku 2022. Ciekawostki związane z Dniem Języka Ojczystego- staropolskie imiona, pierwsza książka wydrukowana w języku polskim, pierwszy tekst zapisany w języku polskim.  Uczniowie klasy 4 wzięli udział w lekcji poświęconej kulturze języka polskiego. Podczas zajęć czwartoklasiści dowiedzieli się, że języki zanikają, zanikają słowa- dlaczego zanikają,  a na ich miejsce pojawiają się nowe słowa, jakie zdarzenia sprzyjają pojawianiu się nowych słów, neologiznów...,jakie języki są najpopularniejsze w świecie... Lekcja prowadzona była metodami aktywizującymi, co oznacza, że uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach. Wykonywali oni m.in. następujące zadania: Promyczkowe uszeregowanie-Uczniowie mieli za zadanie wypisać jak najwięcej skojarzeń ze słowem mieć serce na dłoni. Technika dokończ zdanie-Uczniowie mieli za zadanie dokończyć znane polskie przysłowia i wyjaśnić ich znaczenie.
Metoda kuli śniegowej-Stworzenie definicji kultury języka. Uczniowie pracowali w grupach, łączyli się w nowe grupy aby wspólnie stworzyć definicję kultury języka. Uczniowie byli zaskoczeni wieloma ciekawostkami na temat języka polskiego, a także chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. Język polski nie musi być trudny.

Data dodania: 2024-02-25 21:02:35
Data edycji: 2024-02-25 21:03:14