Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami

5 maja obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym. Należy dodać, że 1 sierpnia 1997 roku uchwalona została Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, która zawiera zakaz dyskryminacji. Nietolerancja i dyskryminacja biorą się z niewiedzy, lęku i strachu oraz braku chęci zadania sobie choćby najmniejszego trudu, by zdobyć informacje na określony temat. Z dyskryminacją wiążą się izolacja, marginalizacja, stygmatyzacja, występowanie barier, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnością. Ludzie sprawni nie orientują się w problemach, z którymi na co dzień zmagają się osoby nie w pełni sprawne. Dlatego też,  pani Agnieszka Skorupka-Żebrowska podczas zajęć świetlicowych przeprowadziła zajęcia dotyczące tej problematyki. Pierwszego dnia uczniowie wysłuchali prezentacji o rodzajach barier, a także obejrzeli filmiki-(Nie)pełnosprawnik- Edukacja- Moja historia i nie tylko..., Moje ograniczenia, o których możesz nie wiedzieć, Dostosowanie komunikacji... Czy trudno znaleźć ubrania dla mnie... - nagrane przez Anioł na resorach, w których pani Bogumiła mówi o swoich doświadczeniach jako osoba poruszająca się na wózku. Na zajęciach zostały przedstawione cele obchodów Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, problemy i wyzwania, uczniowie poszerzyli swój zasób słownictwa o słowo ableizm, wykonali prace plastyczne, wcielając się w rolę architekta, który miał za zadanie zaprojektować przestrzeń przyjazną i dostępną dla wszystkich. Kolejnego dnia podczas lekcji on- line gościliśmy pana dr Krzysztofa Kalinowskiego i panią Annę Siliwoniuk- znane już nam osoby z UP-H, Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami w Siedlcach. Podczas tego spotkania został poruszony temat Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności; uczniowie przyswoili treści dotyczące dyskryminacji osób ze względu na płeć, wiek, przekonania, religię, pochodzenie, język, rasę, majątek, kolor skóry... Pan Krzysztof i pani Anna podczas spotkania o line - zwrócili uwagę na bariery, poszanowanie godności i dyskryminację osób z niepełnosprawnościami. Popularyzowanie informacji na temat niepełnosprawności przez same osoby z niepełnosprawnością pozwala na lepsze poznanie perspektywy tej drugiej osoby oraz wzrost empatii.

Data dodania: 2023-05-15 19:37:30
Data edycji: 2023-05-15 19:38:00