Dnia 6 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach na których dowiedzieli się, że prócz ogromnych korzyści Internet niesie wiele zagrożeń min: uzależnienia, wirusy, nieprawdziwe informację, hejt, materiały epatujące przemocą, czy narażanie się na kontakt z oszustami. Uczestnicy zajęć poznali 10 Zasad Bezpiecznego Korzystania z Internetu oraz zapoznano ich z numerem telefonu, gdzie mogą zwrócić się w razie potrzeby o pomoc. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Dnia 6 lutego 2024 roku ZS-P w Hołubli po raz kolejny włączył się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu to ważna inicjatywa, która przyczynia się do tworzenia bezpieczniejszego i bardziej pozytywnego środowiska online dla wszystkich. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Celem tego święta jest promowanie bezpiecznych zachowań, pozytwnych postaw i nawyków w sieci wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie świadomości na temat zagrożeń w sieci. W tym roku, naszym tematem przewodnim był Mój cyfrowy ślad, a przesłaniem do powstania prezentacji była publikacja (Nie)widzialne ślady online.
Uczniowie klas 4-7 wzięli udział w zajęciach poświęconych tej tematyce, zaś Pani Agnieszka przedstawiła prezentację, z której społeczność szkolna dowiedziała się:
Czym jest cyfrowy ślad,
Kiedy zostawiamy ślad po sobie w Internecie- jak go tworzymy i jak nim zarządzać, by nie zaszkodzić sobie w przyszłości,
Czym jest wizerunek i reputacja,
Jakimi zasadami warto się kierować publikując treści w Internecie,
Czym jest netykieta,
Jakie regulacje prawne mogą nas spotkać w przypadku niewłaściwego korzystania z Internetu.
Na zakończenie zajęć odbył się quiz wiedzy, wyświetlono film edukacyjny o cyfrowym śladzie zrealizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci, a także rozdano ankiety dotyczący kompulsywnego używania Internetu.
Dodatkowo pani Agnieszka ogłosiła konkurs na wykonanie lapbooka na temat Bezpieczne korzystanie z Internetu - jakie to proste.
Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o swój wizerunek w sieci i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie w sieci i wspólnie stworzyć bardziej bezpieczny i przyjazny Internet.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zajęciach i zachęcamy do dalszego zgłębiania tematyki bezpieczeństwa w Internecie. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże im w bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z Internetu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć oraz zachęcamy wszystkich do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu:
https://dyżurnet.pl/
https://liblink.pl/OssdWHmW4m
https://liblink.pl/jtfrtTJn84
08-107 Paprotnia
ul. Unitów Podlaskich 35