Dnia 12 lutego 2018 r. w naszej szkole gościli członkowie grupy artystycznej Rekonstrukto. Panowie przybyli do nas na zaproszenie p. Anety Malewickiej. Pokazy historyczne zorganizowane przez grupę dotyczyły opowieści o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę - stąd tytuł żywej lekcji historii "Ku niepodległej". Podczas występu panowie zaprezentowali wesołą lekcję upamiętniającą dążenia niepodległościowe, stroje z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich) oraz kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Kolejnym punktem programu było wciągnięcie publiczności do wspólnej zabawy, przebieranie uczniów w stroje, ekwipunek i uzbrojenie oraz wspólna walka.

Barwna forma przekazu, poczucie humoru prowadzących i bezpośredni kontakt z rekwizytami pozwoliły uczniom na krótko przenieść się do czasów powstań narodowych, przypomniały sytuację pod zaborami i przybliżyły rolę Józefa Piłsudskiego.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to specjalny program upamiętniający 123 lata walki o wolność narodu polskiego.